Teknoloji

TikTok, veri güvenliği endişeleri nedeniyle Avrupa’da 2 veri merkezi daha açacak

Son dönemde gizlilik sorunlarıyla gündeme gelen Çin merkezli sosyal medya platformu TikTokkullanıcı sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Platform giderek daha popüler hale geldikçe şirket artık daha fazla inceleme altında.

Son dönemde özellikle gençler arasında oldukça yaygın olan TikTok’un Çin hükümeti ile verileri paylaştığı söyleniyor.

TikTok’tan Avrupa’ya yeni veri merkezleri

TikTok, hükümetlere ve düzenleyicilere kullanıcıların kişisel verilerine erişilemeyeceği ve içeriğinin Çin Komünist Partisi veya Pekin’in etkisi altındaki hiç kimse tarafından manipüle edilemeyeceği konusunda güvence vermeye çalışıyor.

TikTok’un Avrupa’daki operasyonlardan sorumlu genel müdürü Rich Waterworth, Çinli ByteDance’in sahibi olduğu kısa video paylaşım uygulamasının Avrupa’daki veri depolama alanını genişletmeyi hedeflediğini söyledi. Bu kapsamda şirket, Avrupa’da iki veri merkezi daha açmayı planlıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Waterworth, şu ifadeleri kullandı:

Avrupa’da üçüncü bir veri merkezi kurmak için görüşüyoruz. Avrupa TikTok kullanıcı bilgileri bu yıl taşınmaya başlayacak ve 2024 yılına kadar devam edecek.

Cuma günü şirket ayrıca, Ağustos 2022 ile Ocak 2023 arasında AB’de aylık ortalama 125 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını duyurdu.

Avrupa Komitesi, aylık aktif kullanıcılarını yayınlamaları için çevrimiçi platformlara ve arama motorlarına 17 Şubat’a kadar süre verdi.

habersalpazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu