Haber

Japonya’da 2022’nin havasını yansıtan yazı tipi ‘savaş’ oluyor

Japonya’da geleneksel olarak her Aralık ayında ‘ülke çapında sosyal ruh hali ve yılın ruh hali’Popüler bir Çin yazısı (Kanji) karakteri seçilir.

Japonya Kanji Yetenek Testi Vakfı, Kyoto kentindeki Kiyomizu Mabedi’ndeki etkinlikteKanji alfabesindeki binlerce karakter arasından seçilen “yılın yazı tipi”ni açıkladı.

Vakıf, kamuoyu yoklamalarında kullanılan 220.000’den fazla oy sonucunda ‘2022’nin Kanji’si’ seçildi. ‘Savaş, savaş, mücadele’ anlamında ‘sen’Karakterini seçti.

Tapınağın Baş Budist Rahibi Mori Seihan, 1,5 metre uzunluğunda ve 1,3 metre genişliğindeki ‘washi’ kağıdına büyük bir kaligrafi fırçasıyla ‘sen’ karakterini çizdi.

Karakter seçiminde, Rusya-Ukrayna krizi, Japon yeninin değer kaybetmesinden kaynaklanan pahalılık, Japonya’nın Katar 2022’de Almanya ve İspanya’yı yenmesietkiliydi

Aynı karakter, 2001’de ABD’de gerçekleşen 11 Eylül saldırılarından sonra. ‘ülke çapında sosyal ruh hali ve ruh hali’Yansıtıcı karakter olarak seçildi.

2020’de, Covid-19’u anlatan ‘yoğun’ anlamına gelen ‘mitsu’,2021’de Tokyo Olimpiyatları’ndaki madalyaları yansıtan ‘altın, para’ anlamına gelen ‘kin’ karakterleri seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu